27 Ekim 2016 Perşembe

Bir Tiyatro - Yoldan Çıkan Oyun


Geçen yıl kendi kendime bir karar vermiştim. Her ay mutlaka bir tiyatro izlenecek diye. Gerçekten de sözümde durdum ve her ay bir oyun izledim. Bu yıl da aynı şeyi geçiriyorum içimden fakat geçen yılki enerjiyi, azimi hissedemiyorum. Yine de şeytanın bacağını kıralım dedik ve bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine bu oyunu seçtik.  Gülmekten yerlere yatacağımızın garantisini alarak.

İyi ki de gitmişiz. Çünkü uzun zamandır bu kadar çok gülmediğimi farkettim.  Oyunun adı üstünde. Yoldan çıkan bir tiyatro oyunu. Amatör bir grup tiyatrocunun, eksik kadro ve eksik malzemeyle, az bütçeyle  sergilediği bir malikanede geçen cinayet oyunu. Dolayısıyla oyunda neler olmuyor neler. İşler sürekli karışıyor. Ve siz aman allahım daha ne olabilir ki diye sürükleniyosunuz. Kısacası oyun yoldan çıkıyor.

Konusundan çok oyuncu kadrosunun iyi olması ve gerçekten iyi bir performans sergilemeleri  bence oyunu en  güzel kılan özellik.

Eger yakin zamanda oyun izleme planiniz varsa ve henuz kararinizi vermediyseniz, hayattan guzel bir 2 saat calmak ve uzun zamandir atmadiginiz kahkahalari atmak icin Yoldan Çıkan Oyun'u kesinlikle izleyin. Pişman olmazsınız! Hatta 2 bilet alin birlikte izleyelim :))
Zorlu Performans Drama sanhnesini ilk defa gördüm ve çok beğenemedim. Balkondan izledik ve kötüydü balkon tavsiye etmiyorum.Oyunun resmi tanıtım metni ise soyle ;

Bu oyunda bir terslik var!
Hayatta her şeyin ters gittiği anlar vardır. "Devamı çorap söküğü gibi geldi…" tanımının en bahtsız hali diyebileceğimiz bu durum, biri bitmeden diğerinin başladığı talihsizliklerin her zaman can sıkıcı bir şekilde hayatımızda yer edeceğini kanıtlamaz. Dört bir yanınızın kaosla çevrili oluşu, karnınız ağrıyana kadar güleceğiniz anları da beraberinde getirebilir. 23 Kasım'dan itibaren Zorlu Performans Sanatları Merkezi'nde sahnelenecek Yoldan Çıkan Oyun'da, her şeyin ters gitmesinden dolayı çok memnun olacaksınız. 

Lerzan Pamir'in yönettiği, Mehmet Ergen'in ise yapımcılığını üstlendiği Yoldan Çıkan Oyun'un çok ilginç bir hikayesi var.


İngiltere'nin meşhur mu meşhur West End sahnesinin son dönemlerdeki en başarılı oyunlarından biri olan Yoldan Çıkan Oyun, galasını 2014 yılında West End Duchess Theater'da yaptı. Fakat oyunun geçmişi biraz daha eskiye dayanıyor…

Cornley Polytechnic Drama Society isimli tiyatro grubunun, 1920'lerde yaşanmış bir cinayet hikayesini sahnelemek istemesiyle başlayan olay örgüsü, oyunun karakterlerinin başına zor gelecek sonsuz terslikleri getiriyor. Bu terslikler, oyunun karakterlerini zorluklarla dolu bir serüvene doğru iterken, Yoldan Çıkan Oyun izleyicileri ise bu birbirinden komik tersliklere kahkahayla karşılık vermek durumunda kalıyorlar.Bu yıl Laurunce Olivier Ödülleri'nden En İyi Komedi ödülüyle dönen, whatsonstage.com'un 2014 yılında En İyi Yeni Komedi seçtiği Yoldan Çıkan Oyun, Tom Hardy ve J.J. Abrams'ın da aralarında bulunduğu birbirinden ünlü isimleri tiyatro salonuna çekmeyi başardı.

Yoldan Çıkan Oyun'u yakın çekime alarak bu hikayenin adımlarını anlatalım.
- Henry Lewis, Jonathan Sayer ve Henry Shields üçlüsünün yaratıcısı olduğu oyunun kökleri bir pub'ın üst katında sergilenen oyuna dayanıyor.
- Bir gecede iki seans sergilenen oyunun başarısı, o günlerde çağrı merkezi, bar ve Gourmet Burger Kitchen'da çalışan üçlüyü ilgi odağı haline getiriyor.
- Bu başarı, Yoldan Çıkan Oyun'u bir pub'ın üst katındaki odadan prestijli West End sahnesine taşıyor.
- Michael Green'in 1964 tarihli kitabı The Art of Coarse Acting'den ilham alınarak hayata geçen oyunun etkilendiği karakterler ise; Buster Keaton, Charlie Chaplie ve Mr. Bean. Bir Yudum Can , 7 Ekim 2016 Cuma

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder