29 Mart 2014 Cumartesi

DUVAR - Mustafa Angın


Kitap bana yaklaşık bir ay önce www.kitapmakalem.com aracılığıyla değerli yazarı Mustafa Angın tarafından ismime özel imzalı olarak elime ulaştı. Tarifi mümkün olmayan bir sevinç ve mutlulukla aynı gün işten eve dönerken uzun metrobüs yolculuğumda okumaya başladım.

Daha çok taze hatta taptaze yeni basımdan çıkmış bu kitap hakkında herhangi bir ön bilgiye sahip değildim.  Hani bir kitabı fikir edinmeden okumaya başlamış olmak bazen  daha çok heyecanlandırır ve kitaba karşı hevesinizi bin kat arttırır ya işte bu kitap bende aynen bu hisleri uyandırdı. Okumaya başlarbaşlamazda bu hissiyatımda yanılmadığımı anladım. Çünkü yazar çok yakın zamanda tanık olduğumuz ve hala daha da etkileri süren ve artık hiçbir şeyin eskisi gibi olamayacağına inandığımız o günleri bize anlatıyor.  Yani Gezi Parkı Direnişini. Ve en önemlisi de yazarın bu olaylar yaşanmadan çok daha önce (yaklaşık 5 yıl önce ) sanki yaşanacağını hissetmiş gibi kaleme almış olmasıdır. Böyle bir direnişe ihtiyacımız olduğu inancı sanki hep içinde varmış ve bunu bizlere bir şekilde kitabında dile getirmiş.  Bir Haziran direnişi öyküsünü bu denli yakın öngörmüş olması hem kitabı hemde yazarını katma değeri çok yüksek bir mertebeye çıkartıyor kanımca...

Kitabın detayına inmeden önce aklımda yer eden çarpıcı detaylara yer vermek istiyorum. Kısa başlıklar halinde bahsedecek olursam Duvar ; 30 günü geçkin bir halk hareketine yer veren, gezi alanı ve gezi caddesi olan,  kamu malı alana inşaat yapılmasını öngörenlere karşı direnişe geçen gençlik, direniş sonucu gençliğin zaferi, hukuk sisteminin çöküşü, bir cadde , bir eylem, havada uçuşan kimyasal kapsüller, şaibeli yargılamalar, tutuklu –tutuksuz yargılamalar, ölenler, yaralanlar, cenaze törenleri, bir kaç kişiyle başlayan ama binleri peşine sürükleyen kentten sokaklara yayılan bir direnişin romanı ... Ne kadar da tanıdık öyle değil mi ?

“Duvar romanını her ne kadar ben yazmış olsam da artık eser hepimizindir.  İktidarların inanç sömürüsünü ters yüz edecek,  rotasını idare eden civatalarını sökecek ve aldatı çarklarını kıracak bir başkaldırı romanıdır. Fısıldamanız bile, anafor yaratmanız için yeterli bir güç olacaktır...” der yazar Mustafa Angın kitabı hakkında... Değerli okuyucuları olarak bizler bu sözlerinde ne kadar haklı olduğunu görüyoruz.

Kitap çok fazla isim ile karşımıza çıkıyor. Bunca kişi çok fazla olayıda beraberinde getiriyor haliyle... Ancak okurken bir bakıyorsunuz ki hafızanızda isimler yerine karakterler yer etmiş, isimlerin bir önemi kalmamış ve olayların akışına kendimizi kaptırmışız. Sadece karakter örgüsü değil zaman kavramının da olmadığını görüyoruz. Yalın ve bir o kadar da akıcı yazım dili kullanmış olması kitabın bir diğer artı özelliklerinden biridir.

Kitapta ateizmden de sıkca ve çok ustaca söz edilmektedir. Aslında pek çok konu derin bir düşünce süzgecinden geçirilerek bizlere aktarılmaktadır. Bilim , ilim, felsefe, kapitalizm, popülizm, emeğe saygı hatta kader ile ilgili gerçekleri su yüzüne çıkartıyor.

Merak ve heyecan uyandıran bir kitap arayışındaysanız bu kitabı okumanız size çok şey katacaktır.
www.kitapmakalem.com
 İktidarların inanç sömürüsünü ters yüz edecek, / rotasını idare eden civatalarını sökecek ve aldatı çarklarını kıracak bir başkaldırı romanıdır. İktidarların inanç sömürüsünü ters yüz edecek, / rotasını idare eden civatalarını sökecek ve aldatı çarklarını kıracak bir başkaldırı romanıdır.
Kitabın Künyesi

Kitabın Adı : Duvar

Yazarı : Mustafa Angın

Yayınevi: Yolda Kitap

Sayfa Sayısı : 688

Baskı Yılı: 2014

1 yorum:

  1. Yazar Kitabı imzalı yolladığı için psikolojik olarak baskı altında hissedip tölerans tanımışsın .Son derece yanıltıcı bir yorum olmuş.

    YanıtlaSil