31 Ekim 2014 Cuma

Montsegur Hazinesi

Aşkın kıyısındaki bir kadının, gençliğiyle başlayan ve büyüdüğünde çok önemli bir görev için seçilmiş olan Katharlı bilge ve ellerinde hayat dağıtan  birinin hikayesidir. Muhteşem bir roman olması için her türlü özelliği içinde barındırıyor. Okurken gerçek ile gerçek olmayan masalsı büyü devam ederken, dünyevi zevkleri nasıl bu kadar zekice barındırdığına tanık olacaksınız.

Jeanne, gençliğinde vahşi , olgun bir kadın olduğunda sevecen , yaşlandığında ise anaç bir karakter olarak karşımıza çıkıyor. Bu karaktere sahip bir kişilik okumayı zevkli bir hale dönüştürüyor.  Yazar, Katharların sıcakkanlı ve müşfik insanlar olduğunu  anlatmakla birlikte  karşılaştıkları her türlü zorlu mücadelenin nasıl  üstesinden geldiklerini ve başarılması imkansız savaşlar uğruna sonunda yaşadıkları  zulümleri gözler önüne seriyor. 

Bu kitaptan önce okuduğum Mine Kırıkkanat’ın “Gülün Öteki Adı” kitabında Montsegur’un, Kathar direnişinin bir uzantısı olduğu sonucunu çıkarmıştım.  Üzerinden asırlar geçmiş olsa da hala kadın erkek ayrımının yapılmadığı , hoşgörünün ve insan haklarının ön planda olduğu ve en önemlisi de fikirlerin ve inançların özgür olduğu bir ortam bu dönemde yaşandı ve Montsegur’de o dönemin bir simgesi olarak kalmıştır.   Neredeyse yedi yüzyıl öncesinde yaşayan Katharların öğretileri devrim niteliğini taşıyor. Dünya her dönem farklı bir tezi savunan fikirleri sapkınlıkla suçlayıp durdu. Okur-yazar olmak, felsefe ile ilgilenmek,  bilim adına bişeyler öğrenmek ve ya sorgulamaları kabul görmemekle birlikte idamla cezalandırmaktan hiç vazgeçmemiştir.      

Kitapta, dört Kusursuz ve seçilmiş kişinin büyük zülümden önce Kathar hazinesini kaçırmak gibi zor bir göreve tayin edilmişlerdir. Jeanne’de dört kusuruz arasındadır. Mahşer günü tüm Katharların toplandığı kaleiçinde bu dört kusursuz kişi kalenin arkasındaki dik yamaçtan kaçarak kurtulmayı başarır.

Haçlıların zülmünden kaçıp Montsegur şatosuna sığınmış,  ikiyüzyirmibeş Kathar , boyun eğip dinlerini inkar etmektense, diri diri ateşte yanarak ölmeyi seçmişlerdir. Kitapta bu bölüm çok trajik ve ayinsel vedalaşmaları detaylı ve tüyler ürpertici bir şekilde bize anlatmaktadır.
Kitap, bu önemli tarihi olayı roman niteliği kazandırarak başarılı bir üslüpla anlatmıştır.  Ortaçağdaki Katolik vahşetini gösteren önemli olaylardan biridir. Efsane Kathar hazinesinin nerede olduğu, nereye kaçırıldığı, kimlerin elinde olduğu hakkında halen devam etmektedir.

Bir konuya daha değinecek olursak kitapta “Kathar Şövalyeler”i tabiri  geçmektedir. Ama bu şövalyeler Katharları korumaktan , gözleyip kollamaktan başka bir faaliyette bulunmazlar. Şövalyeliğin anlamı , insan öldürmek, savaşmaktır en nihayetinde ancak Katharlar bırakın insan öldürmeyi ufacık bir hayvanı bile incitmekten çekinen derin bir inanca sahiptirler.


Kitabın Adı: Montsegur Hazinesi
Yazarı: Sophy Burnham
Yayınevi : Abis Yayınevi
Basım Yılı : 2009
Sayfa Sayısı : 380

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder